programy

Przenosiny poczty z The Bat! do Thunderbird

Od kilku ładnych lat korzystałem z programu The Bat!, którego licencję swego czasu zdobyłem kupując jedno z polskich czasopism. Pomimo tego, że „nietoperz” był w wersji 2.x to zupełnie mi to nie przeszkadzało bo uważam ten program za prawie ideał w segmencie klientów pocztowych. Niestety okazało się, że gdzieś „wsiąkła” mi płytka z tego czasopisma, na której była wersja instalacyjna a na dodatek jeszcze tym samym przestałem być legalny bo fizyczne posiadanie tej płytki uprawniało mnie do legalnego korzystania z tej wersji The Bat! Niestety. Trzeba było poszukać innego klienta pocztowego. Wybór padł na Mozilla Thunderbird. Z ustawieniem na nowo kont pocztowych nie było żadnego problemu ale chciałem mieć również wszystkie wiadomości (z załącznikami) z „nietoperza” w nowym kliencie i… no właśnie. Jak to zrobić?

Nie ma żadnego narzędzia dzięki któremu można łatwo i szybko przenieść wiadomości pocztowe z jednego do drugiego. Na początek trzeba po prostu w The Bat! wyeksportować każdy folder oddzielnie zapisując go gdzieś na dysku. I tak zaznaczamy wszystkie wiadomości w poszczególnym folderze i eksportujemy je zapisując „W formacie poczty UNIX„. Jeśli The Bat! obsługuje nam więcej jak jedno konto pocztowe warto eksportowane foldery zapisywać w oddzielnych katalogach na dysku. Przykładowo dla  jednego konta zakładamy katalog „poczta-1” i tam eksportujemy foldery „Odebrane„, „Wysłane„, „Kosz” itd. Przy importowaniu pozwoli to uniknąć małego chaosu 😉

Po wyeksportowaniu wszystkich wiadomości otwieramy Thunderbird’a i tworzymy konta pocztowe, dla których będziemy importować wiadomości. Po utworzeniu tych kont i sprawdzeniu, że działają możemy wciągnąć nasze maile dla poszczególnych kont pocztowych. Uruchamiamy import.

Po drodze musimy wskazać tylko katalog gdzie umieściliśmy wyeksportowane wiadomości.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze zobaczymy ekran jak poniżej. Widać na nim, że foldery o nazwach „kosz”, „odebrane”, „wysłane” i „znajomi” zostały zaimportowane poprawnie.

W programie Thunderbird wystarczy teraz przenieść (metodą przeciągnij i upuść) wszystkie wiadomości do poszczególnych folderów naszego konta pocztowego.

Dla pozostałych kont pocztowych powtarzamy operację importu jednak wcześniej musimy z Thunderbird’a usunąć importowane wcześniej wiadomości. Najlepiej jest usunąć cały folder „Zaimportowane Communicator 4.x

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Przenosiny poczty z The Bat! do Thunderbird

  1. mam najnowszego Thunderbirda 16.0.1 i tam w okienku Kreator importu – wybierz program, nie ma na liście tego Communicator 4.0, jest tylko Eudora, Outlook, oraz Outlook Express ! Co robić?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s