programy, Płatnik

Płatnik – baza archiwum

Wczoraj bardzo mocno rozczarowałem się (po raz kolejny) produktem o nazwie Płatnik. Chodzi o brak możliwości podpięcia bazy archiwum w pewnej specyficznej sytuacji. Zaznaczam, że mówimy tu o pracy na plikach `mdb` MS Access.

Taką sytuacją jest przeniesienie programu razem z bazą na nowy komputer wykorzystując migrację bazy danych. Migracja tworzy po prostu nową bazę danych i kopiuje do niej wszystkie dane. Potem podpina się ją na nowym komputerze do świeżutkiego Płatnika. I wszystko jest w porządku do czasu kiedy np. księgowa przypomni sobie, że na starym komputerze miała jeszcze bazę archiwum, z której chce coś wyciągnąć i zaimportować z powrotem ale na nowym komputerze czyli do nowo utworzonej bazy roboczej.
Jak napisane jest w Podręczniku Administratora programu Płatnik, archiwizować można wszystkie zasoby wybranego płatnika lub wybrane dokumenty. Archiwizacja dokumentów polega na archiwizowaniu jedynie zestawów potwierdzonych lub historycznych. Ponadto archiwizację można wykonywać z jednoczesnym usunięciem danych z bazy roboczej lub bez usuwania tych danych. W sumie to nie głupie rozwiązanie bo mając zdefiniowaną bazę archiwum gdzieś na innym dysku w jakiś sposób można się zabezpieczyć. Trzeba tylko pamiętać żeby w miarę często wykonywać czynność archiwizacji. Jest tylko jedna niedogodność, która według mnie dyskwalifikuje takie zabiegi. Podręcznik Administratora wyraźnie podaje taką informację:

baza archiwalna może być używana jako archiwum jedynie we współpracy z bazą roboczą na podstawie której archiwum zostało utworzone

I działa to znakomicie 😉 Wyobraźmy sobie jednak, że ta księgowa zaczyna domagać się o dokumenty, które siedzą w bazie archiwum ze starego komputera bo archiwizowała je z jednoczesnym usuwaniem z bazy roboczej. W porządku. Przecież może tak robić. Kopiujemy więc starą bazę archiwum i próbujemy podpiąć do naszego nowego Płatnika i… dostajemy piękny komunikat:

Wskazana baza nie stanowi bazy archiwum dla bieżącej bazy roboczej!

O żesz… kurrrr…ka-blaszka. I na rympał ją i też kurrrr…ka-blaszka. I mając stary komputer na chodzie z Płatnikiem takim samym robimy migrację bazy archiwum (tak jest taka opcja) i też kurrrr…ka-blaszka. Niestety. Pomóc może jedynie narzędzie umożliwiające grzebanie w plikach `mdb`. Musimy otworzyć takim narzędziem bazę roboczą Płatnika na nowym komputerze i w tabeli PARAM_KONF popatrzeć jaki identyfikator posiada ta baza. Na dzień dzisiejszy w Płatniku v7.03.002 identyfikator bazy wygląda przykładowo tak: RXY20090910094612
Kopiujemy wszystko co jest za literką `R` czyli XY20090910094612, potem otwieramy bazę archiwum ze starego komputera i w tej samej tabeli co w bazie roboczej zmieniamy identyfikator bazy zostawiając na początku literkę `A`. Przykładowo będzie to miało postać: AXY20090910094612.

Zapisujemy i teraz śmiało możemy podpiąć starą (ale już z nowym identyfikatorem) bazę do naszego nowego Płatnika.
Sukces? Pewnie tak tylko trzeba o tym wiedzieć i żeby zrobić to na szybko trzeba mieć narzędzie do grzebania w plikach `mdb`.

Takie rozwiązanie dla mnie to porażka

Reklamy

10 uwag do wpisu “Płatnik – baza archiwum

 1. Ha i tutaj sie nie zgodzę , metodami prób i błędów doszłem do sposobu gdzie zapisujemy stare archiwum ze starego stanowiska do pliku np Archiwum , nastepnie na nowym stanowisku pracy , tzn. nowym komputerze tworzymy nowe archiwum ,zaznaczamy Migrację archwiwum i wskazujemy stare archwiwum (może byc na pendrivie) … Program sam sobie przekopiuje ze starego pliku w nowy całą zawartośc i wszystko działa poprawnie , nie trzeba sie bawić i meczyc 😉

  1. Nie testowałem opcji `ze starego archiwum > do nowego archiwum > do aktualnej bazy roboczej` 😉 Jeśli działa to dobrze ale jednak utworzenie na nowej maszynie nowego archiwum żeby zaimportować dane ze starego archiwum (a potem jeszcze import danych do aktualnej bazy roboczej) jest moim zdaniem delikatnie bez sensu bo mając stare archiwum bez problemu powinniśmy móc zaimportować jego dane bezpośrednio do aktualnej bazy roboczej!

 2. A propos podłączania bazy archiwum w formacie MS SQL Server.
  Gdy podłączamy taką bazę poleceniem „Zmień bazę danych” po podaniu wymaganych parametrów dostajemy w końcu komunikat, że „wskazana baza jest bazą archiwum i nie może być wybrana jako baza robocza!”
  Dostępne są w tym momencie do wyboru tylko klawisze „Wstecz” i „Anuluj”.
  JEŚLI JEDNAK WYBIERZEMY WINDOWSOWY KRZYŻYK X ZAMYKAJĄCY TO OKIENKO, to dostaniemy komunikat z pytaniem „Czy chcesz zakończyć pracę kreatora?” i po „Tak” nasz program OTWIERA bazę z archiwum.
  😉

 3. A już nie mówiac o wpisywaniu co kwartał przecietego wynagr do chorobowego
  przecież to powino sie samo aktualizować. Platnik to prymitywny program.
  Albo samemu trzeba wpisac sskłądke na fundusz pracy i FGŚP

 4. Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z certyfikatami ? mam program i mam na nim zainstalowane cztery certyfikaty lecz muszę wyczyścić dysk. Zrobiłem archiwizacje płatników ale nie wiem czy da się tak samo przerzucić te certyfikaty lub bezpłatnie ściągnąć.
  Proszę o szybką podpowiedz, z góry dzięki.

 5. Rady zawarte w tym poście pomogły mi także przy problemie związanym z brakiem możliwości importu starego archiwum ms sql do nowego płatnika – pojawiał się błąd: „Pole jest zbyt małe, aby pomieścić wprowadzone dane. Należy spróbować wstawić lub wkleić mniejszą ilość danych.” DZIĘKI!!!

 6. Polecam post. Problem z podłączaniem archiwum z innej bazy roboczej również działa na mssql, tabele mają te same nazwy.
  Wystarczy podmienić identyfikatory.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s